Nie trzeba być fanem piłki nożnej ani nawet sportu, żeby z zaciekawieniem zwiedzać największe stadiony świata. Najpopularniejszy stadion Europy – Camp Nou wcale nie jest największy ani pod względem powierzchni, ani pojemności. Zróbmy zatem wirtualny spacer po największym stadionie piłkarskim na świecie. Sprawdzimy, na którym miejscu znajduje się hiszpańska chluba i jakie jeszcze giganty zostały wybudowane, by radować serca kibiców i zagrzewać do walki drużyny – nie tylko piłkarskie.
Spis treści:
- Największy stadion świata – jaką ma pojemność?
- Rungrado 1st of May Stadium Pjongjang – największy stadion na świecie
- Narendra Modi Stadium w Indiach – największy stadion do krykieta
- Camp Nou – największy stadion w Europie
- Stadion Strahov – największy w historii stadion na świecie
- Stadion Maracanã – historycznie największy stadion piłkarski na świecie
- Największe pod kątem pojemności stadiony na świecie – ranking TOP 10
- Najmniejszy stadion na świecie
- Największe stadiony świata – co warto wiedzieć?
Największy stadion świata – jaką ma pojemność?
Na szczęście stadiony piłkarskie, do krykieta czy rugby nie powstają jak grzyby po deszczu, więc przygotowany ranking nieczęsto będzie się zmieniał. Jak jednak określić wielkość stadionu? Przyjęłam dwie metody, żeby przedstawić największe stadiony świata – jeden ranking to największe stadiony pod kątem powierzchni, a drugi pod względem liczby miejsc na trybunach, inaczej mówiąc pod względem pojemności. Poznaj zatem olbrzymy ze świata sportu, a zarazem najciekawsze miejsca rozgrywek sportowych.
Rungrado 1st of May Stadium Pjongjang – największy stadion na świecie
Znajdujący się w Pjongjang, w Korei Północnej, to obecnie nie tylko największy pod względem powierzchni stadion piłkarski na świecie, ale także najbardziej pojemny. Ten gigant może przyjąć 114 000 kibiców i zajmuje 207 000 m². Porównując go do polskiego Stadionu Narodowego w Warszawie, ma 5 razy większą powierzchnię! Według oficjalnych źródeł stadion może przyjąć nawet do 150 000 kibiców. Co ciekawe, swoją architekturą przypomina on kwiat (magnolię), a z innej perspektywy spadochron.

Narendra Modi Stadium w Indiach – największy stadion do krykieta
Mówię „stadion”, myślisz „piłka nożna”. Ale przecież stadiony sportowe służą także do innych rozgrywek. Stadion Narendra Modi w Ahmadabadzie w Indiach to największy stadion krykietowy świata. Jego trybuny mieszczą nawet 132 000 kibiców, a powierzchnia to ponad 100 000 m².
Camp Nou – największy stadion w Europie
Camp Nou – chluba Hiszpanii i całej Europy to stadion piłkarski, który znajduje się w Barcelonie. Obecnie jest w trakcie przebudowy i jest nieczynny, także dla zwiedzających. Dla fanów Roberta Lewandowskiego i klubu Barca (FC Barcelona) to tylko chwilowa niedogodność. Spodziewana pojemność stadionu Camp Nou to aż 105 000 widzów, co uczyni go jednym z 10 największych stadionów na świecie.

Stadion Strahov – największy w historii stadion na świecie
Uznawany za największy stadion w historii – mógł pomieścić nawet do 250 tysięcy kibiców, z czego 56 tys. to były miejsca siedzące. Dziś naznaczony duchem czasu i właściwie nieużywany. Czeski Stadion Strahov, zbudowany w Pradze w XX w., był miejscem odbywania się słynnych Spartakiad – spektakularnych pokazów gimnastycznych.

Stadion Maracanã – historycznie największy stadion piłkarski na świecie
Obecnie nowoczesny, przebudowany stadion w Rio de Janeiro, na którym wciąż odbywają się spektakularne sportowe wydarzenia. Przed modernizacją miał ponad 155 tys. miejsc siedzących, jednak maksymalna pojemność wynosiła prawie 200 000 kibiców.

CIEKAWOSTKA
Rekord frekwencji na stadionie Maracanã padł w 1950 roku podczas finału Mistrzostw Świata i wynosił 199 854 osoby. Warto dodać, że na Stadionie Maracanã odbywały się poza MŚ 1950 także Mistrzostwa Świata w 2014 r. oraz otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2016 r.
Największe pod kątem pojemności stadiony na świecie – ranking TOP 10
Poniżej przedstawiam Ci jeszcze raz listę czynnych stadionów, które mogą pomieścić największą liczbę kibiców:
- Rungrado 1st of May Stadium* – Pjongjang, Korea Płn. (150/114 tys. )
- Narendra Modi Stadium* – Ahmedabad, Indie (132 tys.)
- Michigan Stadium – Ann Arbor, USA (114 tys.)
- Beaver Stadium – University Park, USA (106 tys)
- Ohio Stadium – Columbus, USA (102 tys.)
- Kyle Field – College Station, USA (102 tys.)
- Tiger Stadium – Baton Rouge, USA (102 tys.)
- Neyland Stadium – Knoxville, USA (101 tys.)
- Darrell K Royal – Texas Memorial – Austin, USA (100 tys.)
- Bryant – Denny Stadium – Tuscaloosa, USA (100 tys.)
*Zgodnie z oficjalnymi źródłami koreański stadion ma pojemność 150 tys. Kkibiców, choć inne źródła podają, że faktyczna liczba miejsc to około 114 tys. Z kolei stadion do krykieta Narendra Modi mieści 132 tys. osób.


Nie dziwi fakt, że w pierwszej dziesiątce znalazły się głównie stadiony do piłki nożnej i futbolu amerykańskiego. Te dyscypliny wywołują najwięcej sportowych emocji i zagrzewają serca największej rzeszy fanów każdego roku podczas zarówno lokalnych, jak i światowych rozgrywek.
Najmniejszy stadion na świecie
Oczywiście można by w tutaj wymienić niezliczone osiedlowe boiska do piłki nożnej, jednak najmniejsze stadiony świata, które takim mianem mogą się poszczycić, to m.in. Stadion The Grange Club do krykieta w Edynburgu i piłkarski Alfredo Di Stéfano Stadium w Madrycie. Mają pojemność nieco ponad 5 000 miejsc.
Największe stadiony świata – co warto wiedzieć?
Znasz już planowaną liczbę miejsc Camp Nou, znasz największe stadiony na świecie, czyli koreański Rungrado 1st of May Stadium i Narendra Modi Stadium w Indiach. Nowoczesne i zmodernizowane stadiony, nie tylko piłkarskie, ale także te m.in. do krykieta stanowią z pewnością dla wielu fanów sportu jedną z głównych atrakcji podczas podróży.